The 1812AS-2R7G-04 is a molded/unshielded ceramic wirewound inductor with a type RF chip design. It features a 2.7uH inductance value with a 2% tolerance and is tested at a frequency of 7.9 MHz. The inductor has a maximum DC current rating of 0.3A and a maximum DC resistance of 3.2 ohms. It also has a minimum quality factor of 63 and a minimum self-resonant frequency of 160 MHz. The inductor is available in a 1812 case size with a product length of 4.9mm, height of 3.4mm, and product depth of 3.8mm. It operates over a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 2.7uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.3A |
| Max DC Resistance | 3.2Ohm |
| Minimum Quality Factor | 63 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 160MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |