The 1812AS-330G-01 is a wirewound inductor with a ceramic core and a molded/unshielded protection style. It has an inductance of 33uH and a tolerance of 2%. The inductor's maximum DC current is 0.145A, and its maximum DC resistance is 16.5 ohms. The minimum quality factor is 36, and the minimum self-resonant frequency is 35M (typical). The inductor is available in a 1812 case size and has a product length of 4.9mm, a height of 3.4mm, and a product depth of 3.8mm. It operates over a temperature range of -40°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 33uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 2.5MHz |
| Maximum DC Current | 0.145A |
| Max DC Resistance | 16.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 36 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 35M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |