The 1812AS-390J-04 is a wirewound inductor with a type RF chip design and molded/unshielded protection style. It features a ceramic core material and a 39uH inductance value with a 5% tolerance. The inductor has a maximum DC current rating of 0.08A and a maximum DC resistance of 23.5 ohms. It operates over a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 39uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 2.5MHz |
| Maximum DC Current | 0.08A |
| Max DC Resistance | 23.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 32 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 25M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |