This 1812AS-3R3J-01 ceramic wirewound inductor from Fastron features a molded/unshielded protection style and a ceramic core material. It has an inductance of 3.3uH with a 5% tolerance, and its inductance test frequency is 7.9MHz. The maximum DC current is 0.27A, and the maximum DC resistance is 3.8 ohms. The minimum quality factor is 50, and the minimum self-resonant frequency is 145MHz. The inductor is available in a surface mount package with a case size of 1812, a product length of 4.9mm, a height of 3.4mm, and a product depth of 3.8mm. It operates between -40°C and 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.27A |
| Max DC Resistance | 3.8Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 145M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |