The 1812AS-3R9J-04 is a wirewound inductor with a ceramic core material and a molded/unshielded protection style. It has an inductance of 3.9uH with a tolerance of 5% and an inductance test frequency of 7.9MHz. The inductor can handle a maximum DC current of 0.24A and has a maximum DC resistance of 5 ohms. The quality factor is a minimum of 50 and the self resonant frequency is typically 130MHz. The inductor is available in a 1812 case size with dimensions of 4.9mm in length, 3.4mm in height, and 3.8mm in depth. It operates over a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 3.9uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.24A |
| Max DC Resistance | 5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 130M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |