The 1812AS-680G-01 is a wirewound inductor with a type of RF Chip and molded/unshielded protection style. It features a ceramic core material and a nominal inductance of 68uH. The inductor has a tolerance of 2% and a maximum DC current rating of 0.058A. The maximum DC resistance is 54 ohms and the minimum quality factor is 32. The inductor has a self resonant frequency of 18M Hz (typical) and is designed for surface mount applications. It operates over a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 68uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 2.5MHz |
| Maximum DC Current | 0.058A |
| Max DC Resistance | 54Ohm |
| Minimum Quality Factor | 32 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 18M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |