The 1812AS-8R2G-01 is a wirewound inductor from Fastron, featuring a ceramic core and 2% tolerance. It has a maximum DC current rating of 0.2A and a maximum DC resistance of 7 ohms. The inductor's minimum quality factor is 38 and its minimum self resonant frequency is 94 MHz. The device is designed for surface mount applications and has a case size of 1812. Operating temperature range is from -40°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 8.2uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.2A |
| Max DC Resistance | 7Ohm |
| Minimum Quality Factor | 38 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 94M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |