The 1812AS-R10G-01 is a wirewound inductor with a molded/unshielded protection style and a ceramic core material. It has an inductance of 0.1uH and a tolerance of 2%. The inductor's maximum DC current is 1.3A and its maximum DC resistance is 0.08R. The minimum quality factor is 70 and the minimum self resonant frequency is 650Mhz. The inductor is available in a 1812 case size with a product length of 4.9mm, height of 3.4mm, and product depth of 3.8mm. It operates between -40°C and 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.1uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 1.3A |
| Max DC Resistance | 0.08Ohm |
| Minimum Quality Factor | 70 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 650MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |