The 1812AS-R12G-01 is a surface mount wirewound inductor from Fastron with a type of RF Chip and technology of Wirewound. It features a molded/unshielded protection style and ceramic core material. The inductor has a nominal inductance of 0.12uH with a tolerance of 2% and is tested at a frequency of 50MHz. It can handle a maximum DC current of 1.05A and has a maximum DC resistance of 0.1. The inductor has a minimum quality factor of 70 and a minimum self resonant frequency of 650MHz. It measures 4.9mm in length, 3.4mm in height, and 3.8mm in depth. The operating temperature range is from -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.12uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 1.05A |
| Max DC Resistance | 0.1Ohm |
| Minimum Quality Factor | 70 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 650MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |