The 1812AS-R15J-01 is a wirewound inductor with a type of RF chip, constructed with a ceramic core material and a molded/unshielded protection style. It has an inductance of 0.15uH and a tolerance of 5%. The inductor's maximum DC current is 1A and its maximum DC resistance is 0.13. The inductor's minimum quality factor is 68 and its minimum self-resonant frequency is 600MHz. The inductor is available in a 1812 case size with dimensions of 4.9mm in length, 3.4mm in height, and 3.8mm in depth. It operates within a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.15uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 1A |
| Max DC Resistance | 0.13Ohm |
| Minimum Quality Factor | 68 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 600MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |