The 1812AS-R22G-01 is a ceramic wirewound inductor from Fastron, featuring a type of RF chip with a wirewound technology and molded/unshielded protection style. It has an inductance of 0.22uH with a tolerance of 2% and is tested at 50M frequency. The inductor can handle a maximum DC current of 0.8A and has a maximum DC resistance of 0.17. It has a minimum quality factor of 68 and a minimum self-resonant frequency of 600M. The inductor is available in a 1812 case size with dimensions of 4.9mm length, 3.4mm height, and 3.8mm depth. It operates within a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.22uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 0.8A |
| Max DC Resistance | 0.17Ohm |
| Minimum Quality Factor | 68 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 600MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |