The 1812AS-R27J-01 is a wirewound inductor with a ceramic core and 5% tolerance. It has a maximum DC current of 0.8 and a maximum DC resistance of 0.19. The inductor's minimum quality factor is 68 and its minimum self resonant frequency is 500M. It is designed for surface mount applications and has a case size of 1812. The operating temperature range is from -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.27uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 0.8A |
| Max DC Resistance | 0.19Ohm |
| Minimum Quality Factor | 68 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 500MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |