The 1812AS-R37J-04 is a wirewound surface mount fixed inductor from Fastron with a molded/unshielded protection style and ceramic core material. It has an inductance of 0.37uH with a tolerance of 5% and a minimum quality factor of 64. The inductor's maximum DC current is 0.65A and maximum DC resistance is 0.22 ohms. The device is rated for operation between -40°C and 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.37uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 0.65A |
| Max DC Resistance | 0.22Ohm |
| Minimum Quality Factor | 64 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 400MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |