Choke Molded Wirewound 1000uH 10% 790KHz 50Q-Factor Ferrite 0.13A 14Ohm DCR AXL T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Choke |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1000uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 790KHz |
| Maximum DC Current | 0.13A |
| Max DC Resistance | 14Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1.6MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 9.5mm |
| Product Diameter | 4mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |