Cable Assembly AC Power 1.8m XVI to C7 2 to 2 POS M-F Crimp to Crimp 18AWG
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Connector Type A | XVI |
| Connector Type B | C7 |
| Gender | M-F |
| Contact Termination | Crimp to Crimp |
| Wire Size | 18AWG |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Current Rating | 2.5A |
| Max Voltage Rating | 250V |
| Standards | EN 50075/HD-21/EN 60320/C7 |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |