The FHW1008IF560JST is a general purpose inductor from Fenghua (Hk) Electronics with a nominal inductance of 56uH and a DC resistance of 6 ohms. It has a maximum rated current of 0.055A and is designed for RF inductor applications. The inductor is available in a 1008 package with a length of 2.5mm, width of 2mm, and height of 2.1mm. It operates within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.