Fibox PCM200/100G technical specifications.
| Body Material | Polycarbonate |
| Package/Case | 100 |
| Color | Grey |
| Flammability Rating | UL94 5V |
| Height | 100mm |
| Material | PC |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | External |
| Number of Holes | 4 |
| Ratings | IP66, IP67 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Shielding | Shielded |
| Width | 180mm |