This SPDT electromechanical relay features a 110VDC coil with a current rating of 61.11mA and a resistance of 18K ohms. The relay has a maximum pick-up voltage of 165VDC and can switch up to 16A of current at 400VAC. It is designed for through hole mounting and has a 5-pin PC pin termination style. The relay operates within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Arrangement | SPDT |
| Contact Form | 1 Form C |
| DC Coil Voltage | 110V |
| Coil Current | 61.11mA |
| Coil Resistance | 18KOhm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 165VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 400V |
| Maximum Switching Current | 16A |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Number of Terminals | 5 |
| Operate Time | 7ms |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |