This 8-pin board mount differential pressure sensor from First Sensor features an operating pressure range of 0 to 0.1 bar and a maximum overload pressure of 0.35 bar. The device operates within a temperature range of -20°C to 105°C and has a supply voltage range of 4.75V to 5.25V. The output voltage ranges from 0.5 to 4.5V, with a typical full scale output of 4.5V. The sensor has a response time of 14.11 ms and an accuracy of ±0.5%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Device Pressure Type | Differential|Gage |
| Operating Pressure Range | 0bar to 0.1bar |
| Maximum Overload Pressure | 0.35bar |
| Max Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.75V |
| Output Voltage | 0.5 to 4.5V |
| Response Time | 14.11(Max)ms |
| Typical Full Scale Output | 4.5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 8 |
| RoHS Version | 2002/95/EC |