The BSDX5000G2R/D4R differential pressure sensor from First Sensor features an operating pressure range of 0 to 5bar and a maximum overload pressure of 10bar. It operates within a temperature range of -20 to 105°C and has a typical operating supply voltage of 5V. The device has a pin count of 8 and a response time of 14.11ms. The output voltage ranges from 0.5 to 4.5V, with a typical full-scale output of 4.5V. The sensor has an accuracy of ±0.5% and a maximum operating supply voltage of 5.25V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Device Pressure Type | Differential|Gage |
| Operating Pressure Range | 0bar to 5bar |
| Maximum Overload Pressure | 10bar |
| Max Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.75V |
| Output Voltage | 0.5 to 4.5V |
| Response Time | 14.11(Max)ms |
| Typical Full Scale Output | 4.5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 8 |
| RoHS Version | 2002/95/EC |