FOX Electronics FXO-PC736R-906 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 906MHz |
| Frequency Stability | 25ppm |
| Height | 0.055inch |
| Length | 0.295inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 120mA |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Min Supply Voltage | 3.3V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Strip |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | XPRESSO™ FXO-PC73 |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.205inch |