The 0805C-R22J inductor from Frontier Electronics is a general purpose inductor with a nominal inductance of 0.22uH and a DC resistance of 0.7 ohms. It has a maximum rated current of 0.4A and a self-resonance frequency of 850 kHz. The inductor is not shielded and is designed for hybrid circuit applications. It has a minimum quality factor of 50 at its nominal inductance and operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.