The LZ-12HME-HVUC is a 12V SPST-NO electromechanical relay with a contact arrangement of 1 Form A and a maximum switching power of 90W or 600VA. It has a coil current of 37.5mA and a coil resistance of 320 ohms. The relay is designed for through-hole mounting and has a termination style of PC Pin. It operates within a temperature range of -30°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Fujitsu LZ-12HME-HVUC technical specifications.
| Contact Arrangement | SPST-NO |
| Contact Form | 1 Form A |
| DC Coil Voltage | 12V |
| Coil Current | 37.5mA |
| Coil Resistance | 320Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 7.8VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 0.6VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 150V |
| Maximum Switching Current | 3A |
| Maximum Switching Power | 90W|600VA |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Number of Terminals | 4 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 7ms |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |