The LZ-12HME-KUC is a 12V SPST-NO relay with a contact arrangement of single pole single throw normally open. It has a coil current of 37.5mA and a coil resistance of 320 ohms. The relay has a maximum pick-up voltage of 7.8VDC and a minimum dropout voltage of 0.6VDC. It can handle a maximum AC switching voltage of 250V and a maximum DC switching voltage of 150V. The relay has a maximum switching current of 3A and a maximum switching power of 90W or 600VA. It is designed for through hole mounting and has a termination style of PC pin with 4 terminals. The relay construction is non-latching and has an operate time of 7ms. It does not have a coil suppression diode or a push to test button. The operating temperature range is -30 to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Fujitsu LZ-12HME-KUC technical specifications.
| Contact Arrangement | SPST-NO |
| Contact Form | 1 Form A |
| DC Coil Voltage | 12V |
| Coil Current | 37.5mA |
| Coil Resistance | 320Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 7.8VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 0.6VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 150V |
| Maximum Switching Current | 3A |
| Maximum Switching Power | 90W|600VA |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |