The LZ-12HMS-KHVUC is a 12V DC coil voltage, 27.2mA coil current relay with a maximum switching power of 90W or 600VA. It features a non-latching relay construction and a maximum switching current of 3A. The relay has a maximum operating temperature range of -30 to 80°C and is available in a 4-pin through hole package. It is designed for use in applications requiring a SPST-NO contact arrangement and a 1 Form A contact form.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Fujitsu LZ-12HMS-KHVUC technical specifications.
| Contact Arrangement | SPST-NO |
| Contact Form | 1 Form A |
| DC Coil Voltage | 12V |
| Coil Current | 27.2mA |
| Coil Resistance | 440Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 7.8VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 0.6VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 150V |
| Maximum Switching Current | 3A |
| Maximum Switching Power | 90W|600VA |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |