The LZ-12HMSE-CHVUC is a 12V DC operated relay with a maximum switching current of 27.2mA. It features a SPST-NO contact arrangement and a non-latching relay construction. The relay has a maximum switching power of 90W or 600VA and a maximum switching voltage of 150V DC. It operates within a temperature range of -30 to 80 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Fujitsu LZ-12HMSE-CHVUC technical specifications.
| Contact Arrangement | SPST-NO |
| Contact Form | 1 Form A |
| DC Coil Voltage | 12V |
| Coil Current | 27.2mA |
| Coil Resistance | 440Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 7.8VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 0.6VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 150V |
| Maximum Switching Current | 3A |
| Maximum Switching Power | 90W|600VA |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |