GE APXH012A0X43-SRZ technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 12A |
| Depth | 11.43mm |
| Efficiency | 94.6% |
| Features | UVLO, OCP, OTP |
| Height | 0.33inch |
| Isolation | Non-Isolated |
| Length | 0.8inch |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.4V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 12A |
| Max Power Dissipation | 44W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12A |
| Output Power | 44W |
| Output Voltage | 3.63V |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Micro TLynx™ |
| Voltage - Output 1 | 3.63V |
| Width | 0.45inch |