GE ATA010A0X3-SRZ technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Current - Output 1 | 10A |
| Depth | 13.5mm |
| Efficiency | 93% |
| Features | UVLO, OCP, OTP |
| Height | 0.33inch |
| Isolation | Non-Isolated |
| Length | 33mm |
| Max Input Voltage | 14V |
| Min Input Voltage | 8.3V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 10A |
| Max Power Dissipation | 55W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 10A |
| Output Power | 55W |
| Output Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Austin Lynx™ II |
| Voltage - Output 1 | 5.5V |
| Width | 0.53inch |