GE CP2000AC54TEP technical specifications.
| Approvals | CE |
| Current - Output 1 | 38.4A |
| Efficiency | 95% |
| Features | PMBus, I²C |
| Height | 1.63inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 13.85inch |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 38.5A |
| Max Power Dissipation | 2kW |
| Mount | Chassis Mount |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Power | 2.7kW |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CP |
| Voltage - Output 1 | 54V |
| Voltage - Output 2 | 5.2V |
| Width | 4inch |