GE CP2000AC54TEZ technical specifications.
| Approvals | CE |
| Package/Case | 100 |
| Current - Output 1 | 25A |
| Current - Output 2 | 37A |
| Current - Output 3 | 38.4A |
| Depth | 101.6mm |
| Efficiency | 97.5% |
| Features | PMBus, I²C |
| Height | 1.63inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 351.2mm |
| Max Input Voltage | 305V |
| Min Input Voltage | 90V |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 37A |
| Max Output Power | 2kW |
| Max Power Dissipation | 2kW |
| Mount | Chassis Mount |
| Nominal Output Voltage | 54V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 37A |
| Output Power | 2kW |
| Output Voltage | 54V |
| Package Quantity | 1 |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CP |
| Voltage - Output 1 | 54V |
| Voltage - Output 2 | 54V |
| Voltage - Output 3 | 52V |
| Width | 4inch |