The JQW020A0AZ is a 9-pin through hole isolated step down DC/DC converter from GE. It has a minimum input voltage of 36V and a maximum input voltage of 75V, with an output voltage of 5V and a maximum output current of 20mA. The converter operates over a temperature range of -40°C to 85°C and features a minimum isolation voltage of 1500VDC. It is suitable for use in board mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
GE JQW020A0AZ technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Pin Count | 9 |
| PCB | 9 |
| Package Length (mm) | 61 |
| Package Width (mm) | 57.9 |
| Package Height (mm) | 11.2(Max) - 0.7 |
| Mounting | Through Hole |
| Isolation | Isolated |
| Type | Step Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 36V |
| Output Voltage | 5V |
| Maximum Input Voltage | 75V |
| Minimum Isolation Voltage | 1500VDC(Max) |
| Maximum Output Current | 20A |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |