The JQW025A0FZ is a general purpose power supply with a single output voltage of 3.3V and a maximum output current of 25A. It features isolated outputs with a maximum isolation voltage of 1.5kV. The device is packaged in a DIP package and has a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
GE JQW025A0FZ technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Current - Output 1 | 25A |
| Depth | 57.9mm |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Length | 61mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 25A |
| Output Power | 83W |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 27 |
| RoHS Compliant | No |
| Series | JQW025 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |