The Genesic FST10045 is a 45V 100A Schottky diode available in a chassis mount, through hole configuration. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C. The diode features a maximum reverse voltage of 45V and a maximum reverse current of 1A. It also has a maximum surge current of 1kA and a maximum reverse leakage current of 1uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Genesic FST10045 technical specifications.
| Average Rectified Current | 100A |
| Forward Current | 100A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 45V |
| Max Reverse Current | 1A |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 45V |
| Max Surge Current | 1kA |
| Mount | Chassis Mount, Through Hole |
| Number of Contacts | 11 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |