The FST16040 is a Schottky diode with a maximum operating temperature of 125°C and a maximum reverse voltage of 40V. It can handle an average rectified current of 160A and a maximum surge current of 1.2kA. The diode is available in a chassis mount, through-hole configuration with a pitch of 2.54mm. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Genesic FST16040 technical specifications.
| Average Rectified Current | 160A |
| Forward Current | 160A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 1A |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Max Surge Current | 1.2kA |
| Mount | Chassis Mount, Through Hole |
| Number of Contacts | 11 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |