Genesic GA20SICP12-263 technical specifications.
| Package/Case | TO-263 |
| Continuous Drain Current (ID) | 20A |
| Current | 20A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1.2kV |
| Max Power Dissipation | 157W |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Voltage | 1.2kV |