The M27/368-18 is a surface mount ferrite wirewound inductor from Gowanda. It has a case size of 1812 and a weight of 1.5 grams. The inductor has an inductance of 27uH with a tolerance of 10% and a maximum DC current of 0.33A. It operates over a temperature range of -55 to 130 degrees Celsius. The inductor is molded and has a maximum DC resistance of 1.404 ohms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Gowanda M27/368-18 technical specifications.
| Case Size | 1812 |
| Product Length (mm) | 4.8 |
| Product Depth (mm) | 3.4 |
| Product Height (mm) | 3.5 |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Weight (g) | 1.5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 27uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.33A |
| Max DC Resistance | 1.404Ohm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |