The M39010/01AR56JR is a shielded/molded wirewound RF inductor with a nominal inductance of 0.56uH and a tolerance of 5%. It has a maximum DC current rating of 0.49A and a maximum DC resistance of 0.33. The inductor is designed for use in through-hole applications and has a minimum quality factor of 43 and a minimum self-resonant frequency of 210MHz. It operates over a temperature range of -55 to 105C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Gowanda M39010/01AR56JR technical specifications.
| Lead Style | Axial |
| Product Length (mm) | 10.92 |
| Product Diameter (mm) | 4.37 |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Terminals | 2 |
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded/Molded |
| Core Material | Phenolic |
| Inductance | 0.56uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.49A |
| Max DC Resistance | 0.33Ohm |
| Minimum Quality Factor | 43 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 210MHz |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |