Gowanda M39010/01AR56KR technical specifications.
| Lead Style | Axial |
| Product Length (mm) | 10.92 |
| Product Diameter (mm) | 4.37 |
| Core Material | Phenolic |
| Inductance | 0.56uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.49A |
| Max DC Resistance | 0.33Ohm |
| Minimum Quality Factor | 43 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 210MHz |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |