Gowanda M39010/08BR33KR technical specifications.
| Lead Style | Axial |
| Product Length (mm) | 6.6 |
| Product Diameter (mm) | 2.67 |
| Core Material | Phenolic |
| Inductance | 0.33uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.815A |
| Max DC Resistance | 0.22Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 410MHz |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |