Gowanda M39010/10A131JR technical specifications.
| Lead Style | Axial |
| Product Length (mm) | 6.6 |
| Product Diameter (mm) | 2.67 |
| Protection Style | Shielded/Molded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 130uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 790KHz |
| Maximum DC Current | 0.061A |
| Max DC Resistance | 15Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 11MHz |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |