
This 5-position SP4T rotary switch features a silver contact material and a mechanical life of 100,000 cycles. It has a current rating of 1A and a DC rated voltage of 28V. The switch is designed for panel mount applications and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44A30-05-1-04S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 1A |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 115V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 5 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP4T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44A30-05-1-04S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.