
This 6-position SP3T rotary switch features a silver contact material and a mechanical life of 100,000 cycles. It has a current rating of 1A and a maximum voltage rating of 115V AC and 115V DC. The switch is designed for panel mount applications and has a termination type of solder. It is available in a bulk packaging option.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 1A |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 115V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 6 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP3T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Not CompliantNo |
