
This 10-position SP10T rotary switch features a silver contact material and a 30° index angle. It has a mechanical life of 100,000 cycles and is rated for 115V AC and 28V DC. The switch is panel mount and RoHS compliant, with a packaging style of bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44A30-10-1-10S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 115V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 10 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP10T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44A30-10-1-10S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.