
This Grayhill panel mount rotary switch features a silver contact material and a 45° index angle. It has a maximum voltage rating of 115V AC and 28V DC, with a mechanical life of 100000 cycles. The switch is RoHS compliant and has a termination of solder. It is available in a 7-deck configuration with 1 pole per deck and 5 positions.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 45° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 7 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP5T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |