
This 5-position SP5T keylock switch features a silver contact material and is rated for 25000 electrical cycles and 100000 mechanical cycles. It has a maximum voltage rating of 115V AC and 28V DC, and is available in bulk packaging. The switch is RoHS compliant and has a termination of solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44L45-06-1-05N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Silver |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Index Angle | 45° |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Positions | 5 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44L |
| Switch Function | ON-ON-ON-ON-ON |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP5T, SP |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44L45-06-1-05N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.