
This 5-position SP5T rotary switch features a stainless steel actuator and silver contacts. It has a maximum voltage rating of 28V DC and 115V AC, and is designed for panel mount applications. The switch has a mechanical life of 100,000 cycles and an electrical life of 25,000 cycles. It is RoHS compliant and available in a ROHS COMPLIANT package type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44M45-03-1-05N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 11.1mm |
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Material | Silver |
| Contact Style | Non-Shorting |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Index Angle | 45° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 3 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Orientation | Straight |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP5T |
| Weight | 62g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44M45-03-1-05N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.