This 45° rotary switch features 5 decks with 2 poles per deck, a mechanical life of 100000 cycles, and a maximum voltage rating of 115V AC and 28V DC. It is constructed with silver contact material and is terminated with solder. The switch is designed for panel mount and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 45° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 5 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DP4T |
| RoHS | Compliant |