
This 6-position 2-pole rotary switch features a 45° index angle and silver contact material. It has a maximum voltage rating of 28V DC and 115V AC, and a mechanical life of 100,000 cycles. The switch is designed for panel mount and is RoHS compliant. It has 4 positions and 6 decks with 2 poles per deck.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 45° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 6 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DP4T |
| RoHS | Compliant |