
The 44M60-04-2-03N is a rotary switch with a 3-position, 2-poles per deck, 4-decks configuration. It features a silver contact material and a 60° index angle. The switch has a mechanical life of 100,000 cycles and is rated for a maximum voltage of 28V DC and 115V AC. It is packaged in bulk and is RoHS compliant. The switch is designed for panel mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Grayhill 44M60-04-2-03N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 60° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 4 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Number of Positions | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DP3T |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Grayhill 44M60-04-2-03N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.