The Grayhill 44M60-05-2-02N is a 5-position 2-pole double-pole double-throw rotary switch with a maximum DC voltage rating of 28V and an AC voltage rating of 115V. It features a mechanical life of 100,000 cycles and is terminated with solder. The switch is RoHS compliant and has a panel mount configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 11.1mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 60° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 5 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 44 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| RoHS | Compliant |